Do dnia 8 kwietnia 2016 przyjmowaliśmy prace plastyczne i literackie od uczniów szkół podstawowych w ramach konkursu „Czy polskie rośliny i zwierzęta mogą być magiczne i niesamowite?”.
Wpłynęło do nas 166 prac plastycznych z 8 szkół (Szkoła Podstawowa w Legnickim Polu, Kaczorowie, Sokołowcu, Sadach Górnych, Snowidzy, Wądrożu Wielkim, Szkoła Podstawowa nr 5 w Jaworze i Szkoła Podstawowa nr 3 w Złotoryi) oraz 13 prac literackich z dwóch szkół (Szkoła Podstawowa nr 3 w Złotoryi oraz Szkoła Podstawowa w Nowym Kościele). Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni zarówno ilością jak i jakością prac. Choć nagrodzić możemy tylko kilka z nich, już dziś zapowiadamy, że około 30 najciekawszych prac plastycznych i około 8 prac literackich zostanie opublikowanych w książce oraz broszurze, którą Stowarzyszenie Kaczawskie wydaje z okazji zakończenia projektu „Sudecka Zagroda Edukacyjna, czyli jak ekofilozofia wróciła na wieś” realizowanego dzięki wsparciu Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszu EOG.
Prace oceniało jury w składzie:
- Ewelina Rozpędowska, prezes Stowarzyszenia Kaczawskiego
- Krzysztof Kowalczyk, członek zarządu Stowarzyszenia Kaczawskiego, dyrektor Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie
- Elżbieta Telatyńska, artysta plastyk
- Julia Jankowska, architekt krajobrazu i grafik, koordynator ds. edukacji w Stowarzyszeniu Kaczawskim
Prace oceniane były pod względem odniesienia do tematyki przyrodniczej w konkretnych elementach kultury niematerialnej takich jak: opowieści, legendy, przekazy ustne, pieśni, zwyczaje etc. i materialnej, takich jak: twórczość ludowa, rzemiosło użytkowe, architektura.
Ponadto:
- Prace plastyczne oceniane były pod względem estetycznym (kompozycja, kolorystyka pracy, dobór techniki do tematu oraz możliwości manualnych ucznia).
- Prace tekstowe oceniane były pod względem poprawności językowej oraz sposobu przedstawienia poruszanego tematu.
Kategoria plastyczna:
I miejsce: Paulina Latos „Bocian”, Szkoła Podstawowa w Legnickim Polu
II miejsce: Roksana Banach „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”, Szkoła Podstawowa w Kaczorowie
III miejsce: Dawid Przenieślik „Jeleń i inne zwierzęta”, Szkoła Podstawowa w Sokołowcu
wyróżnienie: Maja Kostuń „Kwiat paproci”, Szkoła Podstawowa w Legnickim Polu
Bardzo dziękujemy i gratulujemy wszystkim opiekunom biorącym udział w konkursie wraz ze swoimi podopiecznymi za poruszenie wyobraźni dzieci do przygotowania pięknych i poruszających prac na bardzo zaskakujące nieraz tematy.
Kategoria literacka:
I miejsce: Damian Olszewski „Skąd wzięła się żmija zygzakowata”, Szkoła Podstawowa w Nowym Kościele.
II miejsce: Hanna Jasińska „Jesteś tym, co jesz. Spożywając jakąś roślinę lub zwierze przywłaszczasz sobie jej moc i magię”, Szkoła Podstawowa nr 3 w Złotoryi.
III miejsce: Mateusz Grzymisławski „O Salamandrze i salamandrach”, Szkoła Podstawowa w Nowym Kościele
Dziękujemy i gratulujemy Pani Beacie Krzywickiej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Złotoryi oraz Pani Aleksandrze Smagło ze Szkoły Podstawowej w Nowym Kościele za wspaniałe przygotowanie i zmobilizowanie uczniów do napisania tak wspaniałych i wzruszających opowiadań i esejów.
Nagrodę dla szkoły za największą ilość prac konkursowych otrzymuje:
Szkoła Podstawowa w Snowidzy, z której wpłynęło do nas aż 70 prac.
Inne szkoły nadesłały do nas kolejno: Legnickie Pole – 43 prace, Kaczorów – 18 prac, Wądroże Wielkie i Sady Górne – po 12 prac, Sokołowiec – 9 prac, Szkoła Podstawowa w Nowym Kościele – 8 prac, Szkoła Podstawowa nr 3 w Złotoryi – 6 prac, Szkoła Podstawowa nr 5 w Jaworze – 1 praca.
Nagroda rzeczowa dla szkoły (o wartości do 2000 zł) oraz nagrody i dyplomy dla uczniów zostaną przekazane do sekretariatów szkół w terminie do 30 maja 2016.
Konkurs zrealizowano w ramach projektu „Sudecka Zagroda Edukacyjna, czyli jak ekofilozofia wróciła na wieś” finansowanego ze środków Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.