Akademia Edukatorów Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów dobiegła końca. Dwa ostatnie szkolenia odbyły się w dniach 02-04.10.2019r w zakresie emisji i pracy z głosem i 05.10.2019r. szkolenie w zakresie prowadzenia warsztatów w terenie, metodyka pracy terenowej i edukacji przyrodniczo- krajoznawczej. Miejscami szkoleń był Gościniec pod Gruszą, Stara Kraśnica 9, 59-540 Stara Kraśnica oraz Zielony Wulkan, Rzeszówek 33, 59-540 Świerzawa.
Szkolenie z zakresu emisji i pracy z głosem poprowadziła Benigna Jaskulska polska śpiewaczka i pedagog. Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Wydziału Filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewiczaz szkolenie z zakresu prowadzenia warsztatów w terenie, metodyka pracy terenowej i edukacji przyrodniczo- regionalnej Marta Wisniewska Zawierucha z Zielonego Wulkanu, metodyk harcerski, edukator przyrody, od 2010 prowadzi gospodarstwo edukacyjne związane z edukacją przyrodniczą skupiającą się na ziołach i ziołolecznictwie. Szkolenie z zakresu emisji i pracy z głosem było dotąd najbardziej wyczerpującym spotkaniem, uczestnicy zostali zdiagnozowani pod kątem problemów związanych z głosem i mówieniem. Okazało się, że tylko 1 % społeczeństwa prawidłowo wykorzystuje aparat mowy. Pozostałe dni spędziliśmy na omawianiu problemów i ćwiczeń mających za zadanie umożliwienie nam prawidłowego mówienia oraz ćwiczeń praktycznych. Standardowym powiedzeniem stało się „idź pod ścianę”, ponieważ opierając się o ścianę mamy prawidłową postawę, za pomocą korka od wina rozszerzaliśmy szczęki itp., itd. Jeśli chodzi o doskonalenie naszego aparatu mowy to nasz początek, sukcesywne wielomiesięczne ćwiczenia pozwolą nam powrócić do jakości głosu jaką mieliśmy w dzieciństwie. Ostatnie szkolenie poświęciliśmy na doskonalenie pracy w terenie. Otwarta przestrzeń i metody zastosowane podczas pracy z grupami na łące, w lesie i w wąwozie pośród edukatorów cieszyły się dużym powodzeniem. Techniki zastosowane podczas takich zajęć nie tylko muszą uczyć, powinny wykształcać koncentracje, ułatwiać zapamiętywanie, aktywizować i relaksować. Praca w terenie tak naprawdę jest naturalnym środowiskiem edukacyjnym i tam powinniśmy uczyć nasze dzieci. Omówiliśmy również trudne sytuacje, a przede wszystkim nieprzewidziane, które zdarzają się wszędzie. Ze względu na warunki atmosferyczne większość zajęć odbyła się na sali edukacyjnej Zielonego Wulkanu. Tym szkoleniem zamknęliśmy cykl spotkań doskonalących Edukatorów Geoparku Karina Wygasłych Wulkanów.
Operacja własna jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność ”. Projekt grantowy nr 2018/1.3 pn. „Akademia Edukatorów Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów”