Nabór wniosków w programie Działaj Lokalnie – edycja 2025

Stowarzyszenie Kaczawskie ogłasza kolejny, 19. już nabór wniosków w Programie „Działaj Lokalnie”.

Czym jest „Działaj Lokalnie”?

To ogólnopolski program grantowy dedykowany organizacjom i grupom nieformalnym z obszarów wiejskich oraz małych miast. Jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, koordynowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Stowarzyszenie Kaczawskie jest lokalną organizacją grantową Programu (tzw. Ośrodkiem Działaj Lokalnie) do której wnioski składać mogą mieszkańcy Krainy Wygasłych Wulkanów.

W Programie dofinansujemy projekty, które mobilizują mieszkańców do działania na rzecz dobra wspólnego.

Jak wygląda finansowanie w ramach Programu?

W tegorocznym naborze na wszystkie projekty grantowe przeznaczono 57.500,00 zł. Kwota dofinansowania pojedynczego grantu nie może przekroczyć 6.000,00 zł.

Edycja 2025 Programu „Działaj Lokalnie” w Krainie Wygasłych Wulkanów jest finansowana przez:

  • Polsko Amerykańską Fundację Wolności
  • Stowarzyszenie Kaczawskie, dzięki składkom członkowskim gmin partnerskich Stowarzyszenia: Bolków, Jeżów Sudecki, Jawor, Krotoszyce, Legnickie Pole,, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Ruja, Świerzawa, Wądroże Wielkie, Wojcieszów, Zagrodno, Złotoryja (miasto i gmina wiejska).

Dla kogo jest „Działaj Lokalnie”?

Jeśli na wszystkie pytania odpowiecie „TAK” — Działaj Lokalnie jest dla Was!
  1. Jesteście mieszkańcami jednej z wymienionych gmin: Bolków, Jeżów Sudecki, Jawor, Krotoszyce, Legnickie Pole, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Ruja, Świerzawa, Wądroże Wielkie, Wojcieszów, Zagrodno, Złotoryja (miasto i gmina wiejska)?
  2. Jesteście członkami organizacji działającej na tym terenie albo nieformalną grupą aktywnych mieszkańców, którzy chcieliby coś zrobić na rzecz otoczenia i swojej społeczności?
  3. Macie pomysł, w jaki sposób zadbać o Wasze dobro wspólne, zaktywizować przyjaciół i sąsiadów wokół tego celu (dobrem wspólnym może być miejsce w Waszej miejscowości, pobliski teren przyrodniczy, Wasze dziedzictwo historyczne lub kulturowe, Wasze tradycje)?

Poszukujemy projektów, które:

  •  Odpowiadają na realną potrzebę społeczności. Zastanówcie się, czego brakuje mieszkańcom Waszej miejscowości — miejsca spotkań, ciekawego programu spędzenia czasu z małymi dziećmi, a może akcji aktywizującej seniorów? Wasz wniosek powinien najpierw opisać tę potrzebę, a potem zaproponować działania, które ją zaspokoją.
  •  Trwają od 3 do 6 miesięcy (między 1 maja a 31 grudnia 2025). Nie dofinansowujemy akcji jednorazowych, np. festynu, koncertu, wycieczki. Projekt powinien być dłuższym, ale spójnym działaniem, który ma realny wpływ na Waszą społeczność.
  •  Zakładają zaangażowanie grupy mieszkańców i wolontariuszy. W Działaj Lokalnie nie wystarczy wydać pieniędzy, aby „ktoś przyjechał i wszystko dla nas zrobił”. Trzeba pokazać wspólne działanie, pracę i zaangażowanie!

Ścieżki tematyczne:

W ogólnopolskim Programie Działaj Lokalnie w roku 2025 funkcjonują trzy ścieżki
tematyczne:

  1.  “Dialog międzykulturowy w działaniu”– wsparcie mogą otrzymać projekty których
    celem są inicjatywy promujące dialog międzykulturowy, integrację społeczna i równościową,
    bogactwo kulturowe oraz angażujące we wspólne działania różne grupy społeczne,
    zwłaszcza uchodźców z Ukrainy. W ramach ścieżki aby podnieść poczucie sprawczości i
    odpowiedzialności za miejsca, w których mieszkają, uchodźcy z Ukrainy zaproszeni zostają
    do samodzielnego inicjowania projektów.
  2. „Działaj ekologicznie” – wsparcie mogą otrzymać projekty, obejmujące między innymi
    takie działania jak: spotkania, zajęcia i debaty edukacyjne dla lokalnej społeczności
    zwiększające wiedzę, dotyczącą głównych wyzwań środowiskowych (ochrona klimatu i
    siedlisk naturalnych, sieci powiązań międzygatunkowych); inicjatywy na rzecz poprawy
    stanu środowiska, związane z praktycznym rozwiązywaniem lokalnych problemów
    środowiskowych i wdrażaniem rozwiązań proekologicznych; kampanie informacyjne na
    rzecz ochrony klimatu i przyrody; wykłady, wystawy, panele dyskusyjne związane z ochroną
    środowiska; zorganizowanie „obchodów dnia”, poświęconego wybranemu zagadnieniu z
    zakresu ochrony przyrody. Podstawą merytoryczną projektów mogą być m.in. materiały
    opracowane przez Fundację WWF Polska, w tym nagranie webinarium oraz materiały edukacyjne udostępnione
    na stronie wwf
  3. „Młodzi działają lokalnie” – ścieżka, w której młodzi dorośli (w wieku 18-26 lat) zajmą się tematami ważnymi z perspektywy globalnej, na poziomie lokalnym. To młodzież w oparciu o własne spostrzeżenia i perspektywy może decydować o zakresie tematycznym swoich przedsięwzięć, działaniach, odbiorcach, budżecie. W organizację Projektu może być zaangażowana młodzież od 13 roku życia. W ramach „Szkoły Animacji Lokalnej” odbędzie się seria warsztatów i webinariów przygotowujących do projektowania i realizacji własnych projektów społecznych.
  4. Dodatkowo, w ramach lokalnej ścieżki tematycznej „Poznajemy i promujemy Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów” poszukujemy projektów, które:
    •   Pokazują mieszkańcom wyjątkowe dziedzictwo geologiczne, przyrodnicze i kulturowe regionu Gór i Pogórza Kaczawskiego, który dołączył do Światowej Sieci Geoparków UNESCO.
    •  Zawierają działania tematycznie nawiązujące do lokalnego dziedzictwa, są nakierowane na zachowywanie i udostępnianie obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu.

WKŁAD WŁASNY

W planowanym projekcie konieczne jest założenie wkładu własnego. Musi to być przynajmniej 25% wartości wnioskowanej dotacji, z czego 5% w postaci finansowej. Pozostały wkład może być przedstawiony w formie rzeczowej, pracy społecznej lub wolontariatu.

JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK?

Wniosek składa:

  • organizacja pozarządowa samodzielnie
  • grupa nieformalna za pośrednictwem innej organizacji lub instytucji (np. gminnego ośrodka kultury lub biblioteki)

Nabór trwa od 1 kwietnia do 9 maja 2025. Wnioski składane są wyłącznie przez Generator wniosków on-line. Wnioskodawcy nie przygotowują żadnych załączników ani dokumentów papierowych.

KONSULTACJE INDYWIDUALNE

W trakcie naboru uruchomiono indywidualne konsultacje, podczas których będzie można zadać konkretne pytania lub skonsultować treść przygotowywanego przez siebie wniosku z koordynatorką Programu.

Konsultacje będą realizowane na życzenie chętnych. Formy konsultacji:

  • telefoniczne
  • online za pomocą platform do spotkań np. Zoom czy Google Meet
  • możliwe spotkanie osobiste w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie (adres: Dobków 66, Gmina Świerzawa).

Jeżeli konsultacje polegają na omówieniu treści wniosku, należy przygotowane materiały przesłać przynajmniej dzień wcześniej na adres dzialajlokalnie@kaczawskie.pl

MATERIAŁY DLA WNIOSKODAWCÓW

Dalsze losy wniosku:

Złożone w terminie wnioski przechodzą następującą drogę:

  1. Są oceniane pod względem formalnym.
  2. Jeżeli spełniają wymogi formalne, zostają przekazane do oceny niezależnym ekspertom Lokalnej Komisji Grantowej. Każdy wniosek pod kątem merytorycznym ocenia dwóch ekspertów. Następnie z dwóch ocen punktowych wyciągana jest średnia.
  3. Wszystkie ocenione wnioski zostają uszeregowane wg. otrzymanej liczby punktów. Ostatecznego zatwierdzenia listy wniosków przeznaczonych do dofinansowania dokonuje Zarząd Stowarzyszenia Kaczawskiego.
  4. Z wnioskodawcami, których projekt otrzymał dofinansowanie podpisywana jest umowa. Po podpisaniu umowy kwota dotacji zostaje przelana na konto wnioskodawcy. Można przystąpić do realizacji projektu!
  5. Na początku maja zostanie zorganizowane spotkanie z wszystkimi realizatorami projektu — porozmawiamy o swoich pomysłach, wymienimy się poradami i doświadczeniami, a także dowiecie się na temat wszystkich formalności, których będzie trzeba dotrzymać w związku z realizacją projektu.

Więcej informacji:

Michał Horodyski

Koordynator Programu „Działaj Lokalnie” w Stowarzyszeniu Kaczawskim.

e-mail: dzialajlokalnie@kaczawskie.pl

telefon: 693 990 715

Najnowsze

Kategorie

Poprzedni wpis
Wizyta w Światowym Geoparku UNESCO Gór Bukowych i Parku Narodowym Gór Bukowych

Zobacz podobne