Geoedukacja: jak łatwo uczyć trudnej nauki?
Projekt „Partnership for Geo-Education” jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach
programu Erasmus+. Strona odzwierciedla jedynie stanowisko jej autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną na niej zawartość merytoryczną.
O projekcie
PROJEKT „PARTNERSHIP FOR GEO-EDUCATION” CZYLI „PARTNERSTWO DLA GEOEDUKACJI”
zrealizowany został przez Stowarzyszenie Kaczawskie we współpracy z Associação de Desenvolvimento Rural e Integrado das
Serras de Montemuro, Arada e Gralheira (Portugalia), Haskolafelag Sudurlands (Islandia) i Lokalna akcijska grupa ”Barun Trenk” (Chorwacja)
w okresie 1.09.2014-31.08.2016. Projekt był w całości finansowany z programu Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne na rzecz Edukacji Dorosłych.
„Partnerstwo dla geoedukacji” to wspólny projekt czterech organizacji pozarządowych, którym bliska jest idea promocji lokalnego dziedzictwa geologicznego. Wszystkie organizacje działają na obszarach o dużym bogactwie przyrody nieożywionej.
W tym dziedzictwie widzimy ogromny potencjał, nie tylko naukowy, ale też turystyczny i edukacyjny. W swoich codziennych działaniach wykorzystujemy zasoby przyrodnicze regionu do jego promocji, ale także staramy się przekazywać trudne treści z dziedziny nauk o Ziemi. Edukację geologiczną prowadzimy w terenie, unikając metod stosowanych w szkolnych ławach. Staramy się aby treści przekazywać w sposób atrakcyjny, ciekawy i zabawny. Uczymy poprzez działanie, aktywizujemy, inspirujemy.
W tym projekcie połączyliśmy siły, aby:
-
- wspólnie stworzyć przystępną i wygodną metodologię geoedukacji terenowej, z której skorzystamy zarówno my, jak i wszyscy zainteresowani nauczyciele, edukatorzy, przewodnicy, rodzice i miłośnicy przyrody,
- powiększyć nasze zasoby wiedzy i metod ucząc się nawzajem i wymieniając doświadczeniami podczas czterech spotkań szkoleniowych.
Geoedukacja to dział edukacji zajmujący się naukami o Ziemi: między innymi geografią i geologią. Są to nauki trudne do pojęcia, a nauczycielom i edukatorom często brakuje metod i narzędzi do skutecznego i – przede wszystkim – ciekawego nauczania.
W ramach projektu powołany został międzynarodowy zespół ekspertów, którzy stworzył metodologię geoedukacji terenowej. Jest to zbiór metod, instrukcji i scenariuszy do wykorzystania w terenie, dostosowany do zjawisk i obiektów możliwych do odnalezienia nawet przez amatora. Wierzymy, że skorzystają z niej wszyscy, którzy zawodowo lub z zamiłowania zajmują się edukacją przyrodniczą i geoedukacją: trenerzy i edukatorzy edukacji przyrodniczej, przewodnicy górscy, nauczyciele i pasjonaci regionu.
Zespół ekspertów, który przygotował metodologię składał się z 20 osób, specjalistów w dziedzinach geologii, geografii, ochrony środowiska, koordynatorów geoedukacji, pedagogów i dydaktyków z 4 krajów partnerskich: Wojciech Biernacki, Brynja Davíðsdóttir, António Carlos Duarte, Mirna Dusper, Dijana Ferković, Zdenko Ivanković, Julia Jankowska, Jóna Björk Jónsdóttir, Piotr Migoń, Boško Obradović, Rögnvaldur Ólafsson, Edyta Pijet-Migoń, João Carlos Pinho, Catarina Prado, Daniela Rocha, Fátima Rodrigues, Ewelina Rozpędowska, Ivica Samarđić, Sigurður Sigursveinsson, Katarzyna Tokarczyk-Dorociak.
Metodologia udostępniona jest na licencji otwartej (do swobodnego, nieodpłatnego wykorzystania zgodnie z licencją CC 4.0) w pięciu językach (angielskim i czterech językach partnerów). Każda wersja językowa została przygotowana w dwóch plikach: do druku oraz w wersji desktopowej (do czytania na komputerze i w internecie). Kliknij poniżej, aby ściągnąć wybrane pliki:
Wersja polska
Wersja do druku (pobierz pdf)
Wersja desktopowa (pobierz pdf)
Wersja angielska
Wersja do druku (pobierz pdf)
Wersja desktopowa (pobierz pdf)
Wersja portugalska
Wersja do druku (pobierz pdf)
Wersja desktopowa (pobierz pdf)
Wersja chorwacka
Wersja do druku (pobierz pdf)
Wersja desktopowa (pobierz pdf)
Wersja islandzka
Wersja desktopowa(pobierz pdf)
Wersja do druku (pobierz pdf)
W projekcie biorą udział cztery organizacje:
Stowarzyszenie Kaczawskie
(Polska), koordynator projektu,
ADRIMAG
(Portugalia),
Haskolafelag Sudurlands
(Islandia)
Lokalna akcijska grupa ”Barun Trenk”
(Chorwacja)
ADRIMAG oraz Geopark Arouca
ADRIMAG (Stowarzyszenie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Gór Montemuro, Arada i Gralheira) jest organizacją pozarządową non-profit, założoną w 1991 roku. Zajmuje się promocją zasobów lokalnych (naturalnych i kulturowych) w dążeniu do zrównoważonego rozwoju regionu. Jest również odpowiedzialna za wdrażanie programu LEADER w swoim regionie. Siedziba organizacji znajduje się w Arouca, 60 km od Porto.
ADRIMAG brała czynny udział w tworzeniu Geoparku Arouca i rozwoju marki MAGic Mountains (Góry Montemuro, Arada i Gralheira), która została oznaczona oficjalnym certyfikatem Federacji Europarc jako miejsce uprawiania turystyki zrównoważonej. W 2008 Geopark Arouca został włączony do światowej i europejskiej sieci geoparków (Wolrd Geoparks Network i European Geoparks Network). Obydwa wydarzenia doprowadziły do rozwoju turystyki i dialogu lokalnego. Zwiększyła się również świadomość na temat niezwykłych zasobów naturalnych obszaru, m.in. zasobów geologicznych.
Haskolafelag Sudurlands oraz Geopark Katla
Haskolafelag Sudurlands jest organizacją założoną w 2007 roku przez 14 gmin południowej Islandii. Głównym celem jej powstania było podnoszenie dostępu do edukacji i szkolnictwa wyższego oraz rozwój lokalny. Siedziba organizacji znajduje się Selfoss, ok 60 km na wschód od Rejkiaviku.
Jednym z rezultatów tych działań było zainicjowanie powstania Geoparku Katla w 2010 roku, na obszarze trzech gmin. W 2011 dołączył on do światowej i europejskiej sieci geoparków (Wolrd Geoparks Network i European Geoparks Network). Znakiem rozpoznawczym geoparku jest „lód i ogień” a niezwykłym dziedzictwem przyrodniczym jest kilka wulkanów znajdujących się pod lodowcami. Od 2011 Haskolafelag Sudurlands realizuje projekty związane z geo-edukacją i szkoleniem przewodników a także wydawaniem publikacji edukacyjnych o regionie. Organizacja ściśle współpracuje z Uniwersytetem Islandzkim i Islandzką Akademią Rolniczą.
LAG Barun Trenk oraz Geopark Papuk
Lokalna Akcijska Grupa ” Papuk-Krndija” (Lokalna Grupa Działania „Papuk-Krndija”) jest organizacją
pozarządową non-profit założoną w styczniu 2012. Głównym celem jej powstania było koordynowanie rozwoju obszarów wiejskich regionu Pozesko-Slavonska i wdrażanie programu LEADER. Członkami organizacji są zarówno osoby fizyczne jak i firmy oraz instytucje samorządowe. Siedziba organizacji znajduje się w Kaptol, ok 180 km na wschód od
Zagrzebia.
Jednym z założycieli LAG P-K jest Nature Park Papuk, będący instytucją rządową i jednocześnie jedyny Geopark w Chorwacji. Obie organizacje ściśle współpracują w zakresie prawidłowego zarządzania rozwojem regionu i ochroną i promocją dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.