O projekcie Don Kichota słów kilka

„Międzypokoleniowa wojcieszyńska inscenizacja wybranych

fragmentów dzieła Miguela Cervantesa – Don Kichot”

Sam projekt, pomysł inscenizacji Don Kichot

a w sołectwie związany był niewątpliwie z tematem „Wioski Don Kichota”, którą stał się Wojcieszyn jesienią 2013 r. w ramach uczestnictwa w akcji ogólnopolskiej „Wioski z Pomysłem”. Od początku podjęto szereg różnorodnych działań i przedsięwzięć związanych z Cervantesowskim Błędnym Rycerzem, ubogim szlachcicem (Hidalgo) z kastylijskiej La Manchy.

Pisząc wniosek w ramach projektu „Działaj Lokalnie VIII” autorzy tak naprawdę nie wierzyli do końca, że to przedsięwzięcie dojdzie do skutku. Już samym zaskoczeniem było to, iż projekt został zaakceptowany przez gremium oceniające i otrzymał dofinansowanie. I tak oto radość przekształciła się w ogrom pracy.

Zaczęliśmy od scenariusza, który doskonale w formie wierszowanej opracowała Pani Sołtys Małgorzata Gruszczyńska. Czas przyszedł na casting i dobór ‘aktorów’ wśród mieszkańców sołectwa, naszej wsi. Wieść rozniosła się szybko i małymi krokami podczas kilku spotkań mieliśmy już obsadę. W sumie w inscenizacji udział wzięło 31 osób z trzech pokoleń (dzieci i młodzież, rodzice i nieco starsi wykonawcy). Ciekawostką jest to, że nigdy wszyscy wykonawcy nie spotkali się na jednym planie nagraniowym. Zobaczyli się dopiero na premierze.

Niewątpliwą atrakcją były stroje (14 szt.) dla wykonawców, które zaprojektowała i uszyła w błyskawicznym tempie Pani Marianna Kusek. Część kostiumów wypożyczono w ramach współpracy z zasobów Polskiego Bractwa Kopaczy Złota.

Podczas realizacji inscenizacji nagrano 13 scen charakterystycznych dla dzieła M. Cervantesa „Don Kichot”. W sumie nagrano 3 godziny materiału filmowego z wieloma powtórkami i ujęciami, z czego złożono 45 minut inscenizacji filmowej w formie teatru telewizji.

Oprócz Wojcieszyna materiały filmowe nagrywano: w Skansenie Górniczo – Hutniczym w Leszczynie przy współpracy ze Złotoryjskim Towarzystwem Tradycji Górniczych, w ośrodku parafialnym ‘Grapa’ przy współpracy z Parafią Św. Nepomucena w Pielgrzymce, w złotoryjskiej Kopalni Złota przy współpracy ze Złotoryjskim Ośrodkiem Kultury i Rekreacji, w którym odbyła się też 28 listopada 2014 r. uroczysta premiera inscenizacji. Części zbroi, miecze i tarcze wypożyczono od Kasztelana Zamku Grodziec. Realizatorzy byli też w miejscowości Pławna w której nagrano i wykorzystano w filmie rzeźby Dariusza Milińskiego. Większość scen nagrano w Wojcieszynie wykorzystując walory krajobrazowe miejscowości.

Prestiż inscenizacji podniosły sceny z autentycznej hiszpańskiej La Manchy, do której udała się częściowo turystycznie a częściowo służbowo grupa wojcieszynian w okresie od 05 do 13 października 2014 r. Te krajobrazy zrobiły duże wrażenie. Tam sfilmowano ukochaną Don Kichota Dulcyneę, słynne wiatraki, zamek, karczmę, w której Don Kichot pasowany był na rycerza i piękne pejzaże zachodzącego słońca oraz jeziorka w okolicach Ruidery, nad którymi odpoczywał nasz bohater. Zdjęcia z hiszpańskiej Kastylii wykorzystano na wystawie towarzyszącej premierze inscenizacji.

Nie zawsze towarzyszyła nagraniom piękna pogoda i sprzyjające warunki techniczno – organizacyjne. Ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Czasami wiało, padało było ciasno i błotniście, szczególnie przy scenach w kopani złota. Nagrywaliśmy też sceny w nocy.

Dużą cierpliwością, zrozumieniem i fachowością wykazał się nasz realizator filmowy Pan Dawid Rycąbel. To dzięki jego zdolnościom i umiejętnościom z tych trzech godzin nagrań powstało nasze wojcieszyńskie „dzieło”, któremu towarzyszyły także informacje w lokalnej prasie „Gazecie Złotoryjskiej”.

Wspomnieć też należy o tzw. wkładzie niefinansowym osób prywatnych: rodziców, którzy przywozili i odwozili dzieci na nagrania nie tylko w Wojcieszynie, gminie, która nieodpłatnie udostępniała teren do nagrań oraz wszystkim stowarzyszeniom i organizacjom, które również chętnie widziały nas u siebie wypożyczały stroje i narzędzia, szczególnie te rycerskie.

Satysfakcją dla realizatorów projektu jest niewątpliwie to, że w premierze uczestniczyło około 150 osób, a może i więcej oraz to, iż występujący w projekcie chcą już drugiej części przygód wojcieszyńskiego Don Kichota. O następne role pytają też ci, którzy nawet premiery nie widzieli a już chcą wziąć udział w następnych naszych projektach. Cała inscenizacja wydana została na płycie na razie w ilości 100 egzemplarzy.

Niewątpliwie jest to doskonała forma promocji wsi. Ile wsi w Polsce ma swój film fabularny?

Jesteśmy dumni z projektu, który zrealizowaliśmy, a o którym jeszcze pół roku temu nikt nawet nie śmiał zamarzyć.

Nasze marzenia o ‘wielkiej scenie’ nie spełniłyby się gdyby nie dofinansowano: „Międzypokoleniowej wojcieszyńskiej inscenizacji wybranych fragmentów dzieła M. Cervantesa Don Kichot” ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Kaczawskie i partnera wspierającego Bank Spółdzielczy w Jaworze, za co im wszystkim serdecznie dziękujemy.

Zbigniew Gruszczyński
Prezes Fundacji Wojcieszyn Wioska Don Kichota

Najnowsze

Kategorie

Poprzedni wpis
Wspólnie zadbali o park w Wojcieszowie
Następny wpis
Konkurs grantowy „Działaj Lokalnie” wspierający lokalne inicjatywy ogłoszony

Zobacz podobne