Taką nazwę nosił projekt zrealizowany przez mieszkańców miejscowości Świny w gm. Bolków. Głównym jego celem była integracja mieszkańców miejscowości, gdzie od lat istnieje nieformalny podział na Świny Górne i Świny Dolne.
Czas trwania projektu: lipiec – grudzień 2019 r.
Nazwa dotowanego: Towarzystwo Miłośników Bolkowa
Nazwa realizatora projektu: grupa nieformalna „Świny dla integracji”
Dofinansowanie: 3.700 zł
Wartość całkowita projektu: 7.731 zł
Miejsce zwane PRZYSTANIĄ, które udało się lokalnym aktywistom zagospodarować ma charakter ogólnodostępny. Dzięki odpowiedniemu jej przygotowaniu grupa nieformalna mieszkańców „Świny dla integracji” w przyszłości będzie w stanie organizować także inne poza projektowe wydarzenia integrujące tą społeczność.
Już w trakcie realizacji projektu zorganizowano tam między innymi: warsztaty z Towarzystwem Miłośników Bolkowa, ogniska integracyjne, pokaz strażacki i warsztaty pierwszej pomocy. Szkoła Podstawowa w Bolkowie skorzystała z Przystani podczas akcji „Sprzątanie Świata”.
„W dalszym ciągu dążymy do wypracowania pewnych norm zachowań. Wierzymy, że w tak małej społeczności powtarzalność pewnych czynności stanie się wzorem do naśladowania dla innych. Chcemy od nowa zbudować w mieszkańcach odpowiedzialność społeczną, chcemy swoim zachowaniem wpłynąć na ich postawę i ich zachowanie” – mówi Rafał Pręga koordynator projektu.
Wspólna praca przy tej inicjatywie pomogła zainteresowanym w sprawy wsi mieszkańcom zacieśnić więzi, a przede wszystkim spowodowała wzrost odpowiedzialności społecznej za dany obszar. Dzięki takim działaniom mieszkańcy stali się bardziej otwarci. Już w trakcie realizacji projektu potrafili oni wspólnie rozmawiać o problemach, a także dyskutując w grupie – konstruktywnie szukać rozwiązań.
Udało im się nakłonić do współpracy kilka lokalnych firm, które wspomogły tą inicjatywę np. poprzez wypożyczenie sprzętu niezbędnego do realizacji założonych działań. Wszystkie przedsiębiorstwa zaproszone do współpracy okazały zainteresowanie dalszymi pracami na Przystani.
Przystań Na Szlaku Wygasłych Wulkanów okazała się być idealnym miejscem wypoczynku dla przejeżdżających turystów, sportowców lub po prostu spacerowiczów. Niejednokrotnie zdarzyło się tak, że podczas realizowanych przez grupę działań rowerzyści lub przejeżdżający turyści zatrzymywali się na terenie Przystani, aby odpocząć i zregenerować siły przed dalszą podróżą. W tym momencie miejsce jest bardzo atrakcyjne dla turystów przede wszystkim ze względu na utworzone miejsca wypoczynku (stoły, ławki, miejsca na ognisko), jak również przez odsłonięcie czerwonego spągowca.
Dodatkowo została zamontowana tablica informacyjna, dzięki której miejscowi jak również turyści mogą zaczerpnąć wiedzy na temat miejsca, w którym powstała Przystań Na Szlaku Wygasłych Wulkanów. Tablica ta zawiera tłumaczenia na język angielski, niemiecki i czeski, aby nasze działania i ich rezultaty były zrozumiałe również dla zagranicznych odwiedzających.
Ponadto wydzielono teren, który posłuży jako parking samochodowy. Jak relacjonują koordynatorzy projektu „Chcemy aby miejsce miało jak najwięcej udogodnień. Dzięki temu skorzysta z niego większa liczba osób. Tym projektem zwiększyliśmy atrakcyjność regionu, odsłoniliśmy charakterystyczne skały (czerwony spągowiec), utworzyliśmy nowe, atrakcyjne miejsce, z którego każdy może skorzystać”.
Jesteś zainteresowany udziałem w Programie Działaj Lokalnie?
Skontaktuj się z jego koordynatorem – Krzysztofem Kowalczykiem
e-mail: dzialajlokalnie@kaczawskie.pl, tel. 694-867-747
Ośrodek Działaj Lokalnie
Stowarzyszenie Kaczawskie