Ledwo rozpoczęliśmy tegoroczny nabór, a tu już dziś pojawiają się pierwsze pytania i prośby o wyjaśnienie tematu przewodniego tegorocznego konkursu Działaj Lokalnie związanego z walką i przeciwdziałaniem negatywnym skutkom epidemii koronawirusa.
Poniżej zamieszczamy zestawienie najczęściej pojawiających się pytań wraz z odpowiedziami:
1. Jak rozumiemy przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii?
Negatywne skutki epidemii mogą obejmować: zamknięte szkoły, świetlice, domy kultury, boiska, obiekty rekreacyjne, a w konsekwencji brak dostępu lub utrudniony dostęp do edukacji, sportu, kultury, aktywności społecznej praktycznie dla wszystkich: dzieci, młodzieży, dorosłych. Dodatkowo, pogłębia się izolacja osób starszych, z niepełnosprawnościami, chorych czy seniorów.
Przeciwdziałanie negatywnym skutkom epidemii obejmuje więc bardzo szeroki zakres działań: z jednej strony może to być przeniesienie edukacji, działalności kulturalnej czy aktywności różnych grup wsparcia, np. klubów AA i poradnictwa psychologicznego do Internetu. Z drugiej strony to także uruchomienie na nowo zamkniętej na czas epidemii świetlicy wiejskiej, reaktywacja działań samopomocowych, zorganizowanie powrotu realnych spotkań klubów i organizacji. Część działań będzie możliwa po zdjęciu formalnych ograniczeń i swobód poruszania się związanych z epidemią.
Kolejnymi negatywnymi skutkami epidemii, które pojawią się niebawem, może być wzrost bezrobocia, ubóstwa, wykluczenia społecznego. Może pojawić się więc potrzeba wsparcia inicjatyw obywatelskich prowadzonych w tych obszarach. Takimi inicjatywami mogą być: akcje dożywiania ubogich, aktywizacja osób z niepełnosprawnościami.
Bardzo nam zależy, aby program „Działaj Lokalnie” był otwarty na wspieranie obywateli w przeciwdziałanie różnorodnym negatywnym skutkom epidemii.
2. Czy w ramach tegorocznego konkursu wszystkie wnioski muszą być przeznaczone na walkę z koronawirusem, czy tylko mogą i mają pierwszeństwo w uzyskaniu wsparcia?
Odpowiedź: każdy projekt powinien służyć walce z epidemią lub jej negatywnymi skutkami. Walka z epidemią (czyli na przykład szycie maseczek, czy robienie zakupów przez wolontariuszy) to jedno, a przeciwdziałanie jej negatywnym skutkom, gdzie definicja jest bardzo szeroka, to drugie. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, że teraz gdy pojawiają się negatywne skutki epidemii w edukacji, zdrowiu, kulturze, sporcie i tak naprawdę w każdej dziedzinie życia, że możemy je pominąć.
3. Czy katalog wydatków w ramach wniosków związanych z epidemią jest otwarty czy są jakieś obostrzenia, np. czy wnioskodawca ma uszyć maseczki czy może je zakupić? Czy grantobiorca może doposażyć swoją grupę aktywizującą (poprzez zakup drukarki, słuchawek, stołów itp.).
Odpowiedź: katalog wydatków jest otwarty. Tutaj ufamy Lokalnej Komisji Grantowej, która przed ewentualnym udzieleniem wsparcia oceni wraz z koordynatorem naboru czy dany wydatek i w takiej wielkości jest niezbędny w celu osiągnięcia zamierzonego rezultatu.
4. Czy dotację można przeznaczyć na modernizację sal/budynku? (np. odnowienie sali, świetlicy wiejskiej, postawienie wiaty integracji, ławki przyjaźni sąsiedzkiej, itd.)
Odpowiedź: Tak, jeżeli modernizacja dotyczy walki z epidemią lub jej negatywnymi skutkami. Należy to we wniosku uzasadnić.
5. Czy możemy zaplanować w projekcie organizację niewielkich wydarzeń dla lokalnej społeczności w kontekście utrzymujących się zakazów zgromadzeń?
Odpowiedź: projekt może zawierać działania i akcje skierowane na integrowanie i spotykanie się społeczności lokalnej lub jej niewielkiej podgrupy. Należy pamiętać o stosowaniu środków ostrożności i kierowanie się wytycznymi w tym zakresie podmiotów nadrzędnych. Sytuacja jest dynamiczna i z pewnością może ulec zmianie w każdą ze stron, szczególnie w przyszłych okresach (jesień-zima), ale zależy nam na tym, aby wszystko w miarę wróciło do normy, a mieszkańcy za jakiś czas znów zaczęli ze sobą rozmawiać, współpracować, przebywać, rozwijać swoją miejscowość, itd.
Odpowiedzi na wszelkie pytania związane z konkursem udziela Koordynator programu Działaj Lokalnie:
Krzysztof Kowalczyk, tel. 694-867-747,
e-mail: dzialajlokalnie@kaczawskie.pl
Więcej informacji o Programie Działaj Lokalnie znajduje się na stronie https://www.kaczawskie.pl/ w zakładce „Działaj Lokalnie – Aktualności”.