Stowarzyszenie Kaczawskie pragnie zaprosić Państwa na:
spotkanie informacyjno-konsultacyjne
dotyczące tworzonego Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów
i jego wstąpienia do Światowej Sieci Geoparków UNESCO.
24 czerwca (poniedziałek), godz. 10:00 – 16:00
w sali konferencyjnej Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie
Spotkanie organizujemy wraz z Stowarzyszeniem „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”
Inicjatywa Leader daje nam finansowe możliwości, aby wesprzeć budowę i rozwój Geoparku poprzez udział w tegorocznych konkursach i grantach organizowanych przez LGD na:
- Operacje związane z zachowaniem dziedzictwa przyrodniczego i/lub sprzyjających ochronie środowiska
- Inicjatywy służące zachowaniu dziedzictwa kulturowego
Cele spotkania:
- przedstawienie możliwości finansowania inicjatyw związanych z zachowaniem dziedzictwa przyrodniczego, sprzyjających ochronie środowiska czy zachowaniu dziedzictwa kulturowego
- określenie najważniejszych uwarunkowań, potrzeb, wyzwań i barier w rozwoju Geoparku
- zdefiniowanie celów i kierunków tego rozwoju.
Spotkanie poprowadzone będzie metodą Akceleratora Zrównoważonego Rozwoju przez doświadczoną trenerkę, Agnieszkę Czachowską.
Wypracowane podczas spotkania wnioski i uwagi zostaną uwzględnione przez zespół Stowarzyszenia Kaczawskiego pracujący nad przygotowaniem dokumentacji strategicznej składanej do UNESCO GGN w listopadzie tego roku.
Na spotkanie zapraszamy:
- przedstawicieli sektora publicznego: gmin, nadleśnictw, powiatów,
- przedstawicieli sektora społecznego: działaczy lokalnych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych działających na rzecz rozwoju regionu,
- przedstawicieli sektora prywatnego: przedsiębiorców, inwestorów, zwłaszcza działających w branży turystyki, geologii, geoturystyki, wydobycia surowców, produktu lokalnego
z obszaru działania Partnerstwa Kaczawskiego.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (kliknij i wypełnij)
Jednocześnie prosimy o przygotowanie wszystkich mających znaczenie dla tworzonej strategii Geoparku informacji. Chodzi przede wszystkim o ujęte w planach gmin/przedsiębiorców/organizacji:
- obiekty infrastruktury turystycznej (drogi, parkingi, szlaki, mała architektura, tablice informacyjne, muzea, wystawy, centra interpretacji),
- materiały i kampanie informacyjne dotyczące promocji obszaru,
- programy edukacyjne/animacyjne/kulturalne związane z szeroko pojętym regionalizmem
w szkołach i instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych, - plany rekultywacji terenów górniczych na cele turystyczne/rekreacyjne a także adaptacji obiektów kulturowych/poprzemysłowych stanowiących dziedzictwo historyczne regionu na cele turystyczne/rekreacyjne/kulturalne.
Plany i przedsięwzięcia powinny dotyczyć perspektywy 2019-2025, lub, jeśli są znane, szerszej perspektywy czasowej (ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku rekultywacji obszarów górniczych, dla których koncesja na prowadzenie prac górniczych wygasa później niż w ciągu 5 najbliższych lat).
Prosimy o przygotowanie i przesłanie powyższych informacji na adres julia@kaczawskie.pl, nawet
w przypadku braku możliwości uczestnictwa w spotkaniu konsultacyjnym. W mailu z powyższymi informacjami powinny się również znaleźć namiary na osobę kontaktową, wydelegowaną do reprezentacji instytucji/organizacji w sprawach związanych z Geoparkiem Kraina Wygasłych Wulkanów.
Jednocześnie informujemy, iż do interesariuszy, którzy nie będą mieli możliwości udziału w spotkaniu zostanie przesłana ankieta internetowa zbierająca informacje dotyczące wyzwań i możliwości rozwoju Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów.
Prosimy także o udostępnienie informacji o spotkaniu oraz tworzonym geoparku na swoich stronach internetowych oraz przekazanie ich potencjalnym zainteresowanym.