Wizyta w Światowym Geoparku UNESCO Gór Bukowych i Parku Narodowym Gór Bukowych

Mieliśmy ogromną przyjemność reprezentować Światowy Geopark UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów podczas wizyty w Geoparku Gór Bukowych, który obejmuje obszar Parku Narodowego Gór Bukowych na Węgrzech. 

Spotkanie odbyło się w czasie jednego z największych tradycyjnych festiwali na Węgrzech – Festiwalu Galaretki (Festiwal Kocsonya), który odbywa się co roku pod koniec sezonu karnawałowego w Miszkolcu na Węgrzech. 

Impreza to uczta dla zmysłów, w czasie której nie tylko można skosztować węgierskiego zimowego klasyka „kocsonya”, czyli galaretowatej wersji bulionu, w każdej możliwej odmianie (również żabiej), ale również nacieszyć oczy arcydziełami mistrzów kulinarnych. Podczas festiwalu usłyszeć można węgierskich artystów i lokalnych muzyków. W czasie festiwalu odbywają się również teatry uliczne, koncerty muzyki ludowej oraz pokazy taneczne. 

Geopark Gór Bukowych zachwyca nie tylko swoją różnorodnością geologiczną i bogactwem przyrody, ale także wspaniałą infrastrukturą edukacyjnąSzeleta Park czyli nowoczesne, interaktywne i pełne fascynujących informacji o przeszłości geologicznej regionu centrum edukacji oraz obserwatorium astronomiczne Bükki Csillagda, które znajduje się na terenie parku nocnego nieba, noszącego nazwę Gwiezdny Park Bukk (Bükk Csillagoségbolt).

Podczas wycieczki terenowej udało nam się zwiedzić m.in.:

  • Jaskinię Szent István, która oprócz pięknej szaty naciekowej znana jest z bardzo czystego powietrza. Realizowany jest w niej również projekt badawczy UNESCO badający paleoklimatologię.
  • Noszvaj, domy w jaskiniach, które stanowią unikalne połączenie tradycyjnej architektury ludowej i środowiska naturalnego. Przestrzenie mieszkalne zostały stworzone w wykutych w tufach wulkanicznych zagłębieniach. Kręcono tam również drugą część filmu Diuna.
  • Szomolya Beehive Rocks (Kaptárkövek) to tajemnicze formacje skalne z wydrążonymi zagłębieniami, których pochodzenie jest owiane tajemnicą.
  • Kisgyőr, wioska rzeźbiona w drewnie w której tradycyjna architektura ludowa łączy się z nowoczesną sztuką rzeźbienia w drewnie. Ponad 100 rzeźbionych dzieł zdobi domy, urzędy, wieżę widokową czy mosty.

To było niezwykle inspirujące spotkanie, pełne wymiany doświadczeń i nowych pomysłów na współpracę! 

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy poświęcili nam swój czas i energię, aby nasz pobyt był tak owocny i inspirujący.  Dziękujemy również całemu zespołowi zaangażowanemu w naszą wizytę – Wasza gościnność i pasja do ochrony przyrody i dziedzictwa geologicznego są niezwykle inspirujące!

Nie możemy się doczekać kolejnych spotkań i dalszej współpracy!

Najnowsze

Kategorie

Poprzedni wpis
Zapytanie dotyczące przygotowania edukacyjnych zestawów skał i minerałów

Zobacz podobne